Infooglasi

GRADONAČELNICA POSETILA IZLOŽBU POVODOM SVETSKOG DANA MENTALNOG ZDRAVLjA – OGLASI VRŠAC


36

Tim Odeljenja za radnu terapiju i rekreaciju Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti ”Dr Slavoljub Bakalović” Vršac, povodom Nedelje mentalnog zdravlja, organizovao je danas na Trgu ispred Narodnog pozorišta ”Sterija” izložbu i promociju tehnika, radova, umetničkih slika i svega onoga što pacijenti u toku jednog radnog dana kreativno rade i stvaraju sa korisnicima koji borave u samoj bolnici.

Vrščani su danas imali priliku da se na licu mesta uvere u kreativnost i talenat pacijenata koji su svoja slikarska umeća preneli na platna baš upravo onako kako to svakodnevno čine kroz okupaciono – radnu terapiju iza zidova bolnice.

Direktor bolnice dr Jelena Djokić dočekala je Gradonačelnicu Grada Vršca Draganu Mitrović koja je posetila izložbu.

”U sklopu obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja imamo prilike da se upoznamo sa jednom lepom prezentacijom, koju je organizovalo odeljenje za radnu terapiju Neuro – psihijatrijske bolnice ”Slavoljub Bakalović” Vršac. Moram da kažem da naša vršačka neuro – psihijatrijska bolnica još šezdesetih godina prošlog veka otvorila svoja prva tri odeljenja, a jedno od njih bilo je upravo ovo za radnu terapiju. Stoga, ono ima već dugu tradiciju, a naši sugradjani danas mogu da posete ovu izložbu i uvere se na koji način se radi sa pacijentima na ovom odeljenju. Imaju sjajan tim i ja sam lično oduševljena slikama, predmetima i svim onim što je ovo odeljenje zajedno sa pacijentima danas uspelo da prikaže. Značaj svega toga, a pre svega ove izložbe danas, jeste skretanje pažnje na očuvanje mentalnog zdravlja. Kako nekad, tako i danas, kada se suočavamo sa različitim izazovima, ovo je dobar primer na koji način sačuvati mentalno zdravlje. Važno je istaći cilj odeljenja za radnu terapiju, a to je humani i kreativni način lečenja, koji bi mogle da primene sve druge ustanove u našoj zemlji. Čestitam direktorki, načelnici i svima sa ovog odeljenja što daju primer koji može poslužiti svim ostalim ustanovama sličnog tipa u Srbiji, jer danas lečenje nije samo lek, nije samo terapija lekovima, već je i rad i razgovor sa pacijentima, razvijanje različitih veština, izrada predmeta, slika i svega onog što smo danas imali prilike da vidimo,” rekla je Gradonačelnica Dragana Mitrović nakon obilaska izložbe.

Uloga radno – okupacione tarapije jeste rehabilitacija za povratak pacijenata u socijalnu sredinu, a sam cilj je poboljšanje fizičkih i mentalnih funkcija takvih pacijenata, kao i održavanje onih socijalnih veština koje su imali pre započinjanja lečenja. Radno – okupaciona terapija se sprovodi individualno ili grupno u zavisnosti od interesovanja pacijenata, u dogovoru sa njima i poštujući njihove želje.

”Povodom Nedelje mentalnog zdravlja tim Odeljenja za radnu terapiju i rekreaciju organizovao je izložbu kao što imate priliku da vidite ovih slika i radova koje su pacijenti napravili u okviru radno – okupacione terapije. Štandovi i izložba su takodje zainteresovali i naše najstarije sugradjane, korisnike Gerontološkog centra Vršac, koji su nas posetili u velikom broju u pratnji direktorke i svojih terapeuta. Takodje, imamo goste, rukovodstvo i korisnike Doma za duševno obolela lica u Starom Lecu. Danas ovde, na platou ispred Narodnog pozorišta ”Sterija” možete videti samo jedan mali deo tehnika kojima svakodnevno okupiramo pažnju pacijenata bolnice, a to su recimo pirografija, intarzija, stari zaboravljeni zanati – štrikanje, heklanje, vez,” izjavila je Livija Stanojev, članica Gradskog veća za oblast zdravstva, socijalne zaštite i brige o porodici.

Source link
GRADONAČELNICA POSETILA IZLOŽBU POVODOM SVETSKOG DANA MENTALNOG ZDRAVLjA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Kontakt Link